Ramazan’da Oruç Tutmaya Ne Zaman ve Nasıl Niyet Edilir?

Oruç tutmak için niyet çok önemlidir. Niyetsiz oruç geçerli değildir. Niyeti nasıl yapacağımızı bilmemiz lazım.

Bu yüzden oruç ikiye ayrılmaktadır:

  1. Akşamdan itibaren gündüz kuşluk vaktine kadar niyet edilebilen oruçlar: Adanan oruçlar ve nafile oruçları olarak kabul edilebilinir. Bu oruçlara gece imsak vaktinden önce niyet edilebileceği gibi gündüz kuşluk vaktine kadar da niyet edilebilir, gece niyet etmek daha faziletli. Gündüz oruca niyetin caiz olması, imsaktan sonra birşey yemeyip içmemeye ve orucu bozan bir iş yapmamaya bağlıdır. Eğer oruca aykırı bir şey yapılmış ise gündüz niyet caiz olmaz.
  2. İmsak vaktinden önce gece niyet edilmesi gereken oruçlar: Ramazanda tutulamayıp başka zamanda kaza edilen Ramazan orucu ile her çeşit keffaret oruçları, başlanıp ta bozulan nafile oruçların kazası ve mutlak olarak adanan (zamanı belirlenmeyen) oruçlardır. Bu oruçlar için belirlenen bir vakit olmadığından bunlar için imsaktan önce geceleyin niyet etmek lâzımdır. Bu oruçlara tan yeri ağardıktan yani imsak vakti geçtikten sonra niyet edilmez.

Ramazan orucuna niyet ederken gün belirtmenize gerek yok. Ayrıca gece niyet ederkende “niyet ettim Allah rızası için yarınki ramazan orucunu tutmaya” demeyiniz. İnternette yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Saat 00.00’dan itibaren zaten yeni bir güne girmiş bulunuyorsunuz.

“Niyet ettim Allah rızası için bugünkü ramazan orucumu tutmaya.” diyebilirsiniz veya gün belirtmeden “niyet ettim Allah rızası için ramazan orucunu tutmaya” demeniz yeterlidir.

NOT: NOT: İnternetteki her siteye güvenmeyiniz. Birçok araştırma yapmaktayım %90’ı yanlış bilgiler vermektedir. Bu konular çok önemli konulardır editörlerin okumadan, araştırmadan yazılarının birinde yanlışlık yaptıkları taktirde herşeyi yanlış yapabiliriz. Okuyoruz ve bu şöyle değilmiş böyleymiş diyoruz ve artık internette gördüğüzü uyguluyoruz. Bu yüzden herşeyi araştırınız uygulamadan önce detaylıca.