Duanın Kabul Olmasına Engel Sıla-i Rahim

Duanın Kabul Olmasına Engel Sıla-i Rahim, Sıla-i Rahim Neden Duanın Kabul Olmasına Engel, Dua Neden Kabul Olmaz, Duanın Kabul Olmamasının Nedenleri, Duanın Kabul Olmamasına Engeller Nelerdir

Duânın kabulüne engel olan şeylerden biri de sıla-i Rahim, “akraba ve yakınlarla olan ilgiyi, onları ziyareti” kesmektir.

Evlâdı iyâli anne ve babasına duâ etmeyi terk etmesi de, fakirliğini ve bereketten mahrumiyetini netice vermektedir.

Hadis-i şerifte:

“Kul anne-babasına duâ etmeyi kestiği zaman, Allah da ondan rız­kı kesiverir. ” buyurulmaktadır.

Rivayet edilir ki:

Bir Cuma gecesi sabaha karşı Ebû Hüreyre mescitte bulunan birkaç kişinin yanma geldi ve:

  • Yakınlarını ziyaret etmeyen herkesi uyarıyorum; bizden ayrılsın,

dedi. Ve bu sözünü üç defa tekrar etti.

“Ademoğlunun amelleri pazartesi ve perşembe günleri Allah ’a arz edilir. Fakat Allah, sıla-i rahmi kesenlerin amelini kabul etmez,. ”

“Rahim, Arş-ı A’lâ’ya asılı olarak şöyle der: “Kim bana sıla yapar­sa, Allah ona vâsıl olsun; kim de beni koparırsa, Allah da ondan kop­sun.” 114

İbn-i Mes’ud, sabah namazından sonra bir gurup insanla birlikte otu­ruyordu. Birden:

  • Allah aşkına içinizde sıla-i rahmi kesenleriniz varsa aramızdan ayrılsın! Çünkü Allah ’a duâ etmek istiyoruz. Oysa semanın kapıları sıla-i rahmi kesenlere kapalıdır,

“Sıla-i rahim, güzel ahlâk, başkalarıyla iyi geçinmek, beldeleri ma­mur, ömürleri uzun ve rızıkta berekete sebep olur. ”

“Sıla-i rahmi kesen cennete giremez. ”

Duanın Kabul Olmasına Engel Sıla-i Rahim

Rasûlüllah buyurdular:

“Kim ömrünün uzun, rızkının bereketli olmasını isterse, ana baba­sına ihsanda bulunsun ve akrabasını yoklasın. ”

“Kim rızkının Allah tarafından genişletilmesini, ecelinin uzatılma­sını isterse, sıla-i rahim yapsın. ” 115

“Sıla-i rahim akrabalarda sevgiyi, malda bolluğu, ömürde uzamayı arttırır. ”116

“Sevabı en çabuk gelen hayırlı amel, yaratıklara iyilik ve sıla-i ra­himdir. Cezası en çabuk gelen de, yaratıklara kötü muamele, zulüm ve sıla-i rahmi kesmektir. ”

Akraba ziyaretleri, eş, dost ziyaretleri, anne ve baba ziyaretleri, senelerdir görmediğin kişiyi ziyaret etmek vb. ziyaretler çok önemlidir ve Sıla-i Rahim’dir. Hepinize Sıla-i Rahim yapmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Akrabalık, kardeşlik, dostluk ilişkilerinizi kesinlikle sarsıntıya uğratmayınız ve ziyaretten kaçınmayınız. Başkalarınıda Sıla-i Rahim’e teşvik ediniz. Bir toplumu toplum yapan bir unsurdur Sıla-i Rahim, bu yüzden asla Sıla-i Rahim’den geri adım atmayınız.