Cuma Günleri Okunacak Dualar

Cuma namazından sonra şu duayı okumak müstehabdır: Allahümme ya ganiyyü, ya hamidü, ya mübdiü, ya mu’idü, ya rahimü, ya vedud. Eğnini bihalalike an haramike ve bifadlike ammen sivake.

Ey Gani, Hamid, Mübdi, mu’id, Rahim, Vedud olan Allahım. Beni halal ettiklerinle iktifa ettir, haramlara düşürme. Fadlınla, ihsan ederek beni Senden başkasına muhtac etme! demektir.

Bu duaya devam edenleri Allahü teala başkalarına muhtac etmez ve ummadığı yerden rızıklandırır .

Abdullah bin Ömer buyurdu ki: Haceti olan bir kimse çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri oruç tutsun. Cuma günü temizlenip namaza gitsin. Az veya çok sadaka versin. Namazdan sonra şu duayı okursa Allahü teala’nın izni ile duası kabul olur.

Allahümme inni es’elüke bismike bismillahirrahmanirrahim. Ellezi la ilahe illa hu. Alimül ğaybi veşşehadeti hüverrahmanürrahim. Ve es’elüke bismike bismillahirrahmanirrahim. Ellezi la ilahe illa hüvel hayyül kayyum. La te’huzühu sinetün ve la nevm. Ellezi meleet azametühüsse-mavati vel arde. Ve es’elüke bismike bismillahirrahmanirrahim. Ellezi la ilahe illa hüve ve anet lehül vücuhü ve haşe’at lehül ebsaru ve veciletil kulubü min haşyetihi en tusalliye ala Muhammedin ve en tu’tini haceti diyerek hacetini söylemelidir.