Beyyine Suresi Okunuşu ve Meali

Beyyine Suresi, beyyine suresi okunuşu, beyyine suresi meali, beyyine suresi arapçası, beyyine suresi tarihçesi

Medine döneminde inmiştir Beyyine Suresi Kuran-ı Kerim’de 30.cüzde yer alıyor. 98.Sure olan Beyyine Suresi 8 tane ayettir. Peygamber Efendimiz (sav) buyurdu ki; Beyyine suresini okuyanlar kıyamet günün en hayırlılar ile birlikte olacaktır. Allahu Teala Beyyine Suresini okuyanları duyar ve şöyle buyurur; ‘’Kulumu müjdeleyin. İzzetime yemin olsun ki sen memnun oluncaya dek cennete sana bir mekan vereceğim ve seni oraya yerleştireceğim.

Peygamber Efendimiz; Beyyine Suresini Allah’ın birliği ile ilgili şüphesi olanların ve münafıkların okumayacağınız buyurmuştur. Allah’a ant içerim ki, mutlaka bu sureyi mukarreb olan melekler, yerler ve gökler var edildiğinden beri tek bir an ondan gafil olmadan okumaktalar. Her kim ki bu sureyi okursa, Cenabı Hak onun dinini ve dünyasını muhafaza eder ve ona istiğfar getirmeleri için melekler gönderir.

Beyyine Suresini sürekli olarak okuyanların kamil insanların makamına erişecekleri söylenir. Beyyine Suresini okuyan kullar düşmanlarının şerrinden korunur. Her gün okumayı adet edinmiş olanlar dinini de dünyasını da muhafaza eder. Ayrıca sarılık için de günde 3 kere okunması gerekir.

Beyyine Suresinin bir diğer fazileti ise bir gerçeğin ya da bir mesenlin meydana çıkarılması içindir. Güzel bir abdest alıp iki rekat namaz kıldıktan sonra niyetlenip 9 kez Beyyine Suresini okumak bilinmek istenen sır ya da olayın ortaya çıkmasına neden olur.

Beyyine Suresinin Okunuşu:

Bismillahirrahmânirrahîm
Lem yekunillizîne keferû min ehlil kitâbi vel muşrikîne munfekkîne hattâ te’tiye humul beyyineh(beyyinetu).
Resûlun minallâhi yetlû suhufen mutahharah(mutahhareten).
Fîhâ kutubun kayyimeh(kayyimetun).
Ve mâ teferrekallezîne ûtûl kitâbe illâ min ba’di mâ câet humul beyyineh(beyyinetu).
Ve mâ umirû illâ li ya’budûllâhe muhlisîne lehud dîne hunefâe ve yukîmûs salâte ve yu’tûz zekâte ve zâlike dînul kayyimeh(kayyimeti).
İnnellezîne keferû min ehlil kitâbi velmuşrikîne fî nâri cehenneme hâlidîne fîhâ, ulâike hum şerrul beriyeh(beriyyeti).
İnnellezîne âmenû ve amilûs sâlihâti ulâike hum hayrul beriyyeh(beriyyeti).
Cezâuhum inde rabbihim cennâtu adnin tecrî min tahtihel enhâru hâlidîne fîhâ ebedâ(ebeden), radıyallâhu anhum ve radû anh(anhu), zâlike li men haşiye rabbeh(rabbehu).

Beyyine Suresinin Anlamı (Meali):

Kitabın müşriklerinden ve ehlinden Allah’ı tanımayanlar kendilerine açık olarak delil gelinceye dek inkar etmeye devam edeceklerdi. Bu delil Allah tarafından gönderilen ve en doğru hükümlerin yazdığı tertemiz sayfaları okuyan bir peygamberdir. Kitap ehli kendilerine gönderilen peygamberden sonra fikir ayrılığına düştü. Aslında onlar dini yalnızca Cenabı Hakka tahsis ederek, Allah’ın birliğini kabul ederek ve ancak Allah’a ibadet edip, namaz kılmak ve zekat vermekle emr olundular. Puta tapanlar ve kafirler insanların en şerlilerindendir. Onlar cehenneme gidecek ve orada ebediyen kalacaklardır. Güzel amel işleyen ve inanan kullar ise insanların en hayırlılarıdır. Cenabı Hak katında onların ödülü, altlarından ırmaklar geçen Adn cennetidir. Onlar cennette ebediyen kalacaklardır. Çünkü Cenabı Hak onlardan razı olmuş, onlardan Rablerinden razı olmuştur. İşte bu ödül yalnızca Allah’ına saygı gösterenlere özeldir.

Beyyine Suresinin Arapçası:

بسم الله الرحمن الرحيم لَمْ يَكُنِ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْكِتَابِ وَالْمُشْرِكِينَ مُنْفَكِّينَ حَتَّى تَأْتِيَهُمُ الْبَيِّنَةُ (‘) رَسُولٌ مِنَ اللَّهِ يَتْلُو صُحُفًا مُطَهَّرَةً (‘) فِيهَا كُتُبٌ قَيِّمَةٌ (‘) وَمَا تَفَرَّقَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ إِلَّا مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَتْهُمُ الْبَيِّنَةُ (‘) وَمَا أُمِرُوا إِلَّا لِيَعْبُدُوا اللَّهَ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ حُنَفَاءَ وَيُقِيمُوا الصَّلَاةَ وَيُؤْتُوا الزَّكَاةَ وَذَلِكَ دِينُ الْقَيِّمَةِ (‘) إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْكِتَابِ وَالْمُشْرِكِينَ فِي نَارِ جَهَنَّمَ خَالِدِينَ فِيهَا أُولَئِكَ هُمْ شَرُّ الْبَرِيَّةِ (‘) إِنَّ الَّذِينَ آَمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ أُولَئِكَ هُمْ خَيْرُ الْبَرِيَّةِ (‘) جَزَاؤُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ جَنَّاتُ عَدْنٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ ذَلِكَ لِمَنْ خَشِيَ رَبَّهُ(‘)

beyyine-suresi